Logo
22047474
psaimnieks@preili.lv
AVĀRIJAS DIENESTS
65307085, 29397974

Nezini, kur likt vecās riepas?

13.04.2022.

Pavasaris ir laiks, kad ikviens autovadītājs pāriet no ziemas uz vasaras riepām. Bet, ko darīt ar ziemas riepu pāri, ja tas ir nolietojies, un nav vajadzības to saglabāt lietošanai nākamajam gadam? SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” aicina – esi atbildīgs, parūpējies, lai tavas vecās riepas nonāk pārstrādē!

Kāpēc riepas nedrīkst atstāt pie sadzīves atkritumu konteineriem?

Latvijā nolietoto riepu uzkrājums mērāms vairāk nekā 100 000 tonnās, tikmēr vien 17 no tām ik gadu tiek pārstrādātas. Lielākā daļa tiek izmesta dabā, radot piesārņojumu, taču tik pat daudz tiek vienkārši novietotas pie sadzīves atkritumu konteineriem, proti, izmestas pilsētvidē, kas ir tik pat liels likumpārkāpums kā riepu izmešana dabā. Riepas ietilpst kaitīgo atkritumu sarakstā, un tās nepieciešams savākt un pārstrādāt citādi nekā tas ir ar sadzīves atkritumiem. Tā iemesla dēļ, tās nedrīkst tikt izmestas sadzīves atkritumu konteineros vai, vēl ļaunāk, mežmalā.

Arī Preiļu novada domes saistošo noteikumu Nr. 2011/13 “Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu Preiļu novadā” 43.1. punkts aizliedz “novietot atkritumus jebkurā to savākšanai vai apglabāšanai neparedzētā vietā, tajā skaitā: nomest pie konteineriem, uz ielām, skvēros, parkos, mežos u.c. vai ievietot citiem atkritumu radītājiem paredzētos konteineros un ierakt atkritumus zemē”.

Kāpēc nolietotās riepas ir jānodod pārstrādei?

Nonākot dabā, riepas sadalās ļoti ilgā laika posmā – katra riepa sadalās vairāk nekā 100 gadus, turklāt riepu sadalīšanās procesā radušies galaprodukti ir bīstami videi un var to saindēt. Savas dobās formas dēļ riepas rada lielu slodzi atkritumu poligoniem, jo pēc apglabāšanas poligonos riepu caurumos paliek neizplūdis gaiss. Tas padara apraktās riepas “peldošas” un pēc kāda laika tās “uzpeld”, salaužot augsnes virskārtu.

Viena tonna nolietotu riepu aizņem aptuveni 17 m3 atkritumu poligonu platības, tāpēc to uzglabāšana ir visai problemātiska.

Nolietotu riepu patvaļīga dedzināšana rada vēl lielāku kaitējumu videi un cilvēka organismam, nekā vienkārša to izmešana. Dedzinot riepas, izdalās kodīgi dūmi, kas satur dažādas kaitīgas vielas un ķīmiskus savienojumus – tie ir indīgi ieelpojot, kā arī nosēžas uz tuvumā esošiem augiem. Šādu dūmu ieelpošana var kaitēt cilvēku veselībai un veicināt hroniskas saslimšanas.

Ko iegūst no pārstrādātām riepām?

Vecās riepas tiek pārstrādātas un sasmalcinātas, gala rezultātā iegūstot gumijas pulveri (granulas), kuru var izmantot:
 
  • kā ceļa seguma pildvielu;
  • kā izejvielu inženierbūvniecībā dažādu barjeru, kāpņu, balstu, ielu dekoru ražošanā vai līdzīgā veidā;
  • kā izejvielu sintētisko materiālu ražošanā, rotaļu laukumu un ceļu segumiem;
  • kā izejvielu jaunas gumijas ražošanā, to skaitā arī jaunu riepu ražošanai.

Kur Preiļos var nodot nolietotās riepas un cik tas maksā?

Riepas var nodot SIA “PREIĻU SAIMNIEKS” Atkritumu šķirošanas laukumā Rīgas ielā 4, Preiļos.

Vienas riepas nodošana izmaksā:

  • vieglo automašīnu riepas (no 13 līdz 21 collai) – 1,00 EUR/gab. ar PVN;
  • traktortehnikas un kravas automašīnu riepas – 8,00 EUR/gab. ar PVN.

SIA "PREIĻU SAIMNIEKS" Atkritumu apsaimniekošanas daļa, Rīgas iela 4
☎️ 29420721

Uz augšu